07:08 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alexandru Buzbuchi, de la FC Viitorul, titular integralist în meciul România - Beroe Stara Zagora

08 Feb, 2016 00:00 2641 Marime text

Echipa naţională de fotbal a României, formată numai din jucători care activează în Liga 1, a susţinut, sâmbătă, al treilea meci de verificare (şi ultimul) în cantonamentul din Antalya. După 5-1 cu Torpedo Kutaisi şi 1-0 cu Zimbru Chişinău, tricolorii au dispus cu 2-1 (1-1) de echipa bulgară Beroe Stara Zagora. Au marcat: Denis Alibec (35), Ioan Hora (68), respectiv Spas Delev (30).

Selecţionerul Anghel Iordănescu a apelat în acest joc la patru jucători de la FC Viitorul: Alexandru Buzbuchi, Florin Tănase, Romario Benzar şi Dragoş Nedelcu. Pe banca de rezerve s-a mai aflat un al cincilea fotbalist al formaţiei constănţene, Robert Hodorogea.

Alexandru Buzbuchi (portar) a fost titular şi a jucat tot meciul. Florin Tănase (atacant) a intrat pe teren din startul reprizei secunde. Romario Benzar (fundaş dreapta) a evoluat din minutul 61, la fel ca Dragoş Nedelcu (mijlocaş defensiv). Echipa României a fost: Buzbuchi - G. Enache, V. Găman, Săpunaru, Vătăjelu - Mateiu (61 Nedelcu), Ropotan (80 Nedelcearu) - A. Ivan (46 D. Rotariu), Răduţ (46 Hora), Păun (46 Fl. Tănase) - Alibec (61 Benzar).

Sursa foto: Academia Hagi