14:45 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Academia Hagi 2004 s-a impus în turneul Enjoy Sport’s Winter Cup, de la Braşov

28 Feb, 2017 00:00 3712 Marime text
Echipa Academiei Hagi 2004 a câştigat turneul de la Braşov Enjoy Sport’s Winter Cup. Pe lângă cupele şi diplomele acordate laureaţilor, constănţenii au primit şi trofeul pentru „jucătorul finalei“, care a fost desemnat Sebastian Stancu.

Rezultatele înregistrate au fost: în grupe - 4-0 (Băceanu 2, Tala, Ion) cu CS Colţea Braşov, 4-0 (Ion 2, Băceanu, Olaru) cu Spartak Plevna, 2-3 (Muşat, Olaru) cu FK Miercurea Ciuc; în sferturi - 3-0 (Stancu, Telehoi, Olaru) cu Gaz Metan Mediaş; în semifinale - 2-1 (Tala, Duţu) cu Sepsi Sf. Gheorghe; în finală - 2-0 (Stancu, Băceanu) cu Celta Braşov. Academia Hagi a participat la competiţie cu următorul lot de jucători: Ștefan Iuruc, David Dincă - portari; Ion Muşat, Octavian Telehoi, Andrei Popa, Denis Curea, Ștefan Duţu, Denis Ciobanu, Eduard Moga, Sebastian Stancu, Lary Ion, Robert Băceanu, David Olaru, Răzvan Oancea, Teo Tala - jucători de câmp. Antrenor, Florin Burcea; director coordonator, Aurelian Despa.

Rafael Munteanu, cel mai bun portar

La Braşov a fost prezentă şi echipa Academiei Hagi 2005, care s-a aliniat însă la startul turneului Braşov Indoor Cup. Constănţenii au pătruns în careul de aşi şi au încheiat competiţia pe locul patru, după ce au cedat în finala mică în faţa sârbilor de la Vojvodina Novi Sad. Constănţeanul Rafael Munteanu i-a impresionat pe organizatori şi a fost declarat „cel mai bun portar al competiţiei“. În urmă cu o săptămână, AGH 2005 a participat la Enjoy Sport’s Winter Cup şi s-a clasat pe locul trei.

14-0 cu LPS Iaşi

La Braşov Indoor Cup, Academia Hagi a înregistrat rezultatele: în grupe - 0-2 cu Atletico Arad, 3-1 (Mazilu 2, Caragea) cu ACS Tâmpa Braşov, 14-0 (Caragea 4, Chiper 3, Mazilu 2, Borza 2, Băsceanu 2, Toma) cu LPS Iaşi; în optimi - 1-0 (Caragea) cu Prosport Academy Bucureşti; în sferturi - 2-1 (Banu, Băsceanu) cu Didi Iaşi; în semifinale - 0-1 cu Dinamo; în finala mică - 1-4 (Chiper) cu Vojvodina Novi Sad. Antrenorul Ștefan Sandu şi directorul coordonator Mihai Stere au condus la Braşov fotbaliştii: Rafael Munteanu, Vlad Răfăilă - portari; Dimitris Cocot, David Poturlu, Mario Aioanei, Alin Ștefănescu, Albert Ciucă, Luca Banu, Adrian Caragea, Adrian Mazilu, Luca Băsceanu, Bogdan Chiper, Cristi Toma, Andrei Borza - jucători de câmp.

Victorii în Grupa de Argint

Evoluţie foarte bună a înregistrat şi Academia Hagi 2007, care s-a clasat pe locul secund la Turneul de Elită Cupa Prosport Focşani. În lipsa antrenorului grupei, Ionel Posteucă (reţinut la Constanţa din cauza unor probleme personale), micuţii jucători constănţeni au fost conduşi de pe margine la Focşani de Cosmin Constantin şi Constantin Mareş. AGH 2007 s-a clasat pe locul secund în faza grupelor, iar mai apoi a reuşit să pătrundă în marea finală, după ce a câştigat confruntările din cadrul Grupei de Argint. În ultimul act, AGH 2007 a întâlnit câştigătoarea Grupei de Aur, Cautis Bucureşti, în faţa căreia a cedat, scor 0-4. Edgar Cadar a primit trofeul pentru „portarul turneului“, iar Mateo Manea a fost declarat „cel mai bun atacant al competiţiei“.

Lovituri de departajare cu New Stars Bucureşti

Constănţenii au înregistrat rezultatele: în grupe - 1-4 (Cornei) cu New Stars Bucureşti, 5-5, 2-1 după 7 m (Băncilă 4, Rîpeanu. La lovituri de departajare au marcat Băncilă şi Nanciu); în Grupa de Argint - 4-1 (Manea 2, Băncilă, Iliescu) cu Prosport Focşani, 1-1 (Băncilă) cu Viitorul Argeş; în finala mare - 0-4 cu echipa Cautis Bucureşti. Lotul AGH 2007 - Edgar Cadar, Alexandru Micu - portari; Matei Nanciu, Ștefan Beu, Dragoş Rîpeanu, Andrei Hermeneanu, Mihai Iliescu, Radu Mihalcea, Darius Nechifor, Mateo Manea, Darius Dragomir, Raul Cornei, Mario Bucur, Darius Băncilă - jucători de câmp.

Sursa foto: Facebook (Enjoy Sports Winter Cup)