16:15 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A căzut ca secerat, după ce a primit un pumn Rugbyst dus cu salvarea la spital la un meci arbitrat de un constănţean

28 Aug, 2013 00:00 2577 Marime text
Cel mai bun arbitru constănţean de rugby, Robert Andrei Diaconescu, a avut parte în decurs de trei luni şi jumătate de două meciuri în care jucătorii celor două echipe s-au luat la bătaie. Pe 11 mai, la partida RC Bârlad - RCM Galaţi, contând pentru etapa a şasea a Diviziei Naţionale (eşalonul secund din România), s-a iscat în prima repriză (în minutul 37) o bătaie generală, care a durat 40 de secunde, la finele căreia Diaconescu a împărţit patru cartonaşe roşii. Meciul s-a încheiat cu scorul de 52-10 pentru gazde. Al doilea eveniment de acest gen s-a înregistrat la Cluj, la confruntarea U Cluj - Dinamo Bucureşti, din play-out-ul Superligii. „Un meci tensionat, care, în minutul 73, a răbufnit”, a declarat „cavalerul” constănţean, care, în minutul 66, îl trimisese în tribună pentru proteste pe antrenorul echipei gazdă, Bogdan Cantor.

După şapte minute de la acest eveniment, jucătorul cu numărul 1 de la Dinamo (Teodor Borş) l-a lovit pe numărul 3 de la Cluj (Iustin Ciaparii), apoi numărul 9 de la Dinamo (Andrei Cristea) a venit de la distanţă şi i-a tras pe la spate un pumn unui adversar, care nu se bătea, doar se uita. Clujeanul a căzut ca secerat, fiind dus cu ambulanţa la Unitatea de Primire Urgenţe Cluj. În urma incidentelor, Robert Diaconescu le-a acordat cartonaşe galbele lui Borş şi Ciaparii şi roşu lui Cristea. Lucrurile s-au liniştit pe teren apoi, iar U Cluj a învins cu 27-10. Până la final însă, arbitrul a mai acordat un cartonaş roşu, însă în afara bătăii, Cristian Murgoci, de la Cluj, văzând al doilea galben pentru placaj periculos şi fiind eliminat.