19:56 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Hochei (CM) Romania - Islanda 8-3

11 Apr, 2010 20:14 1597 Marime text

romania_islanda.jpgNaţionala de seniori a României continuă cursa pentru promovarea în eşalonul superior după succesul categoric împotriva Islandei. Elevii canadianului Tom Skinner au încheiat repede conturile cu adversarii lor după ce Virag Csanad a marcat de două ori în primele 8 minute. În repriza secundă, Antal Zsombor şi Atilla Goga au dus scorul la 4-0, islandezii răspunzâînd prin Robin Hedstrom cu doar 57 de secunde înainte de sirenă.

Repriza a treia a fost una spumoasă, ambele echipe lăsând garda jos spre deliciul puţinilor spectatori care au asistat la dispută. Nagy Istvan (min. 42:36), Zsok Levente (min. 43:56 ) Molnar Zsolt (min. 55:10) şi Papp Szabolcs (min. 59:49) au marcat pentru români iar Emil Alengaard (min. 45:35) şi Egil Thormodsson (min. 52:36) au stabilit scorul final. Următorul meci al României va fi pe marţi, cu Israel.