03:26 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbal/HCM a zdrobit Stiinta Bacau

25 Nov, 2009 03:07 1004 Marime text

Deşi cei de la HCM Constanţa au aşteptat cu rezerve duelul cu moldovenii, partida s-a dovedit a fi una cel puţin uşoară. Cele două înfrângeri din dreptul Bacăului n-au fost decât o sperietoare pentru constănţeni, pe teren evoluţia oaspeţilor lăsând de foarte multe ori de dorit.

Cu Băiceanu şi Sadoveac în mare formă, HCM s-a distanţat repede pe tabelă, 6-2 în minutul 10, şi a controlat disputa transformată în antrenament. Contraatacul a funcţionat la parametrii maximi, cu Toma excelent secondat de Sabou, astfel că diferenţa de pe tabelă s-a mărit constant. A fost 12-6 în minutul 16, 17-10, în minutul 25 şi 18-13 la pauză, un avans liniştitor şi meritat.

Partea a doua a fost de căşmar pentru oaspeţi. Scorul a căpătat proporţii neaşteptate pe fondul erorilor grave ale băcăuanilor şi a eficienţei de invidiat a gazdelor. Prestaţia spumoasă a constănţenilor s-a soldat cu diferenţe jenante de scor în condiţiile în care meciul era un derby. Constanţa a condus cu 24-15 în minutul 36, 29-21 în minutul 42 şi 33-24 în minutul 50, cele nouă goluri în plus fiind, de altfel, diferenţa înregistrată şi la final: 38-29 Constanţa.
în urma acestui rezultat, HCM s-a distanţat la trei puncte de ocupanta locului secund, UCM Reşiţa, care are însă un meci mai puţin disputat.
au marcat:

Pentru HCM Constanţa: Buricea 3, Sabou 7, Nicolae 2, Băiceanu 8, Sadoveac 6, Toma 4 (1), Mureşan 3, Adzic 2, Dimache 1, Schuch 1, Pavlovic 1 şi pentru Ştiinta Bacău: Gurkovskiy 3, Moskalenko 4, M.Bondar 7 (3), Păunică 3, Iacob 5, Ignat 4, Rotaru 3 (1).