14:03 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gimnastica/CM Dragulescu a castigat al optelea titlu mondial

18 Oct, 2009 19:59 966 Marime text

Gimnastul român Marian Drăgulescu a cucerit astăzi cea de-a doua medalie de aur, în timp ce Flavius Koczi a câştigat argintul, în finala de sărituri a Campionatelor Mondiale de gimnastică de la Londra.

Drăgulescu a intrat al cincilea în concurs şi la prima săritură a fost notat cu 16,550, în timp ce la a doua a luat 16,600, având o medie de 16,575.

Flavius Koczi a fost penultimul în finală şi a fost punctat cu 16,375, în timp ce la a doua săritură a primit 16,300, media sa fiind 16,337.

Pe locul trei s-a clasat rusul Anton Golotsutskov, care a fost notat cu16,287.

De remarcat că Marian Drăgulescu a mai cucerit o medalie de aurla Campionatele Mondiale de la Londra, sâmbătă, la sol. Gimnastul în vârstă de 28 de ani şi-a anunţat retragerea din activitate după Jocurile Olimpice de la Beijing însă în luna mai a acestui an, a revenit în sala de antrenamente. La Londra el a reuit să întrerupă şirul de titluri mondiale câştigate de gimnaştii chinezi şi a ajuns la 8titluri mondiale cucerite,4 la sol şi 4 la sărituri devenind cel mai titrat gimnast român.