15:52 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ciclism Armstrong la ultimul Tour de France

29 Jun, 2010 18:50 1483 Marime text

Ciclistul american Lance Armstrong, caştigător de şapte ori al Marii Bucle, a anunţat, luni, pe contul său din reţeaua de socializare Twitter, că anul acesta va lua parte la ultimul său Tur al Franţei din carieră, înformează Mediafax. Sportivul american, în vârstă de 38 ani, se numără printre favoriţii la victoria finală în competiţia din acest an.

"Într-adevăr este ultimul Tur al Franţei. A fost omareaventură. Am început să trăiesc trei săptămâni formidabile", a punctat Armstrong, care s-a corectatrapid: "Îmi pare rău, am vrut să spun este ultimul «meu» tur". Rutierul american, care concurează în acest sezon pentruechipaRadioShack, deţine recordul de victorii în "Marea Buclă" cu cele şapte succese consecutive între 1999 şi 2005, după ce a reuşit să se vindece de cancer testicular. Sezonul lui Armstrong a fost perturbat de un virus stomacal, care l-a făcut să rateze prezenţa încursaMilano-San Remo, din martie, dar şi de o căzătură în Turul Californiei, în 20 mai. În aceeaşi zi, Armstrong a trebuit să răspunde acuzaţiile de dopaj ale fostul său coechipier de la US Postal, Floyd Landis, pe care le-a respins. Armstrong a terminat pe locul trei în Turul Luxemburgului, din iunie, dar şi pe locul doi în cel al Elveţiei.

Ediţia din acest an al Turul Franţei va începe, sâmbătă, cu un prolog la Rotterdam (Olanda).