02:38 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Box (CE Juniori) Romania a luat doua medalii de bronz

05 Jul, 2010 17:15 1734 Marime text

Delegaţia României s-a întors de la Campionatele Europene de Juniori de box de la Lvov, Ucraina, cu două medalii de bronz, cucerite de pugiliştii David Rizoiu şi James Damian Chereji, informează site-ul oficial al Federaţiei Române de Box, citat de Mediafax.

David Rizoiu a câştigat medalia de bronz la categoria 52 de kilograme după ce i-a învins pe Nevin Christopher din Irlanda cu 3-1 şi Soghomonyan Taron din Armenia cu 4-1. El a pierdut în semifinale în faţa rusului Akhmedov Kamil cu scorul de 4-0. James Damian Chereji a trecut de Enroth Dimitri din Finlanda cu 2-0 şi Legowski Kazimierz din Polonia cu 5-3 pentru a câştiga medalia de bronz la categoria 57 de kilograme. El a pierdut în semifinale în faţa ucrainianului Polovynka Illya cu scorul de 5-2.

Sportivii români au fost însoţiţi la Lvov, la turneul desfăşurat între 20 şi 28 iunie, de antrenorul coordonator Relu Auraş şi de secunzii Robert Baeatu şi Gheorghe Simion.