11:53 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

TENIS-PAVEL-INFRaNGERE / Romania - Franta, scor 0-4 in Cupa Davis

11 Feb, 2008 00:00 734 Marime text
Echipa de Cupa Davis a Romaniei este condusa cu 4-0, la Sibiu, de formatia Frantei, in primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis, dupa ce Andrei Pavel a pierdut, ieri, scor 6-7(5/7), 6-7(7/9), o partida fara miza, in fata lui Michael Llodra, francezii fiind deja calificati in sferturi. Llodra s-a impus in primul set la tie-break, dupa ce, pana atunci, ambii jucatori isi castigasera serviciul. In setul al doilea, Llodra a reusit un break la 1-1, dar imediat Pavel a castigat pe serviciul adversarului, egaland la doi. Un nou break al francezului (3-4) a fost anulat de roman, care a egalat din nou, de aceasta data la cinci. Astfel, si setul al doilea s-a decis la tie-break, castig de cauza avand tot Michael Llodra. Meciul dintre Pavel si Llodra s-a desfasurat intr-o atmosfera destinsa, la crearea careia a contribuit si galeria franceza, care a afisat pancarte si a scandat de mai multe ori numele lui Andrei Pavel si al Romaniei, in aplauzele spectatorilor romani. Sala Sporturilor Transilvania din Sibiu a fost numai pe trei sferturi plina, spectatorii aplaudand atat reusitele lui Pavel, cat si pe cele ale lui Llodra. In ultimul meci al intalnirii Romania - Franta, Horia Tecau il va infrunta pe Arnaud Clement.

Scris de: {autor}MFX{/autor}