10:11 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CCA a hotarat ca decizia arbitrului de a opri meciul Rapid - Steaua a fost corecta

29 Mar, 2008 00:00 647 Marime text
Comisia Centrala a Arbitrilor (CCA), intrunita, vineri dimineata, la Casa Fotbalului, a hotarat ca decizia arbitrului Alexandru Deaconu de a opri meciul Rapid - Steaua, in minutul 74, din cauza obiectelor aruncate din tribune, a fost corecta, informeaza prosport.ro. Presedintele Comisiei de Disciplina a FRF, Marin Daniel Cernat, a solicitat, joi, Comisiei Centrale a Arbitrilor, punctul de vedere cu privire la decizia centralului Alexandru Deaconu de a suspenda partida Rapid-Steaua, din cauza aruncarii cu obiecte din tribune, informeaza www.frf.ro. Astfel, Gheorghe Constantin a convocat in regim de urgenta, pentru vineri, la Casa Fotbalului, Biroul Executiv al CCA (alcatuit din Gheorghe Constantin, Marcel Lica si Nicolae Grigorescu) si pe responsabilului Compartimentului Analiza al CCA, Dan Petrescu. Judecarea cazului derbiului Rapid-Steaua s-a amanat, joi, deoarece Comisia de Disciplina s-a declarat necompetenta sa judece o plangere a giulestenilor. Rapid a formulat o plangere impotriva deciziei arbitrului, considerand ca decizia sa de a intrerupe meciul este neregulamentara. Comisia de Disciplina si-a declinat competenta si a cerut CCA sa se pronunte daca Deaconu a procedat regulamentar. Centralul Alexandru Deaconu a suspendat, joi, meciul Rapid - Steaua, in minutul 74, la scorul de 1-0, dupa ce a fost lovit cu un obiect aruncat din tribuna. Decizia sa, care ar putea duce la pierderea meciului la masa verde de catre Rapid, a starnit nemultumirea giulestenilor si a mai multor oameni de fotbal, care l-au acuzat ca a facut "jocurile" Stelei, echipa unde evoluat ca junior. Oficialii rapidisti solicita Comisiei de Disciplina a FRF reluarea jocului din minutul 74, de la scorul de 1-0 pentru formatia giulesteana, in timp ce stelistii cer sa castige meciul cu scorul de 3-0, la masa verde.

Scris de: {autor}MFX{/autor}