19:30 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sportul constănţean sărbătoreşte Zi specială, astăzi, pentru Mihai Orzan şi pentru Mariana Filimon

18 Jun, 2015 00:00 3582 Marime text
Fostul atlet Mihai Orzan, în prezent oficial al Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Constanţa, şi fosta handbalistă Mariana Filimon îşi sărbătoresc astăzi zilele de naştere. Ajuns la 39 de ani, Mihai a fost component al lotului naţional al României, cu care a participat la Cupa Europei şi la Campionatele Balcanice, competiţii la care a cucerit multe medalii la ştafetele de 4X100 m şi 4X400 m. Pentru rezultatele sale sportive, interne şi internaţionale, a primit titlul de maestru al sportului şi a fost distins cu Medalia „Meritul Sportiv” - clasa a doua. S-a retras din activitatea competiţională în anul 2010.

Mariana Filimon (fostă Ruse), soţia cunoscutului antrenor de tenis de masă Viorel Filimon, a jucat handbal, iar în 1969 a făcut parte din echipa Şcolii Sportive de Elevi numărul 1 din Constanţa (actualul Club Sportiv Şcolar numărul 1), care, cu Traian Bucovală antrenor, a devenit campioană naţională de junioare. Tot astăzi, este şi ziua de naştere a campioanei olimpice Sandra Izbaşa. „Sărbătorim ziua de naştere a trei campioni. Solidaritate între generaţii, vârste diferite, respect pentru totdeauna. La mulţi ani!”, a transmis Elena Frîncu, membru în Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.