Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
20:45 24 09 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Vizele de flotant, bune la vot şi nu prea

ro

06 Apr, 2012 01:20 692 Marime text
Înainte de alegerile locale care vor avea loc pe 10 iunie, Ministerul Administraţiei şi Internelor a făcut precizări referitoare la obţinerea vizelor de flotant în scopuri electorale.

MAI spune că, potrivit Legii nr. 67 din 25 martie 2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, cetăţenii cu drept de vot, care şi-au stabilit reşedinţa într-o altă unitate administrativ-teritorială cu cel puţin trei luni înaintea datei alegerilor, îşi pot exercita dreptul de vot în unitatea administrativ-teritorială respectivă, potrivit prevederilor prezentei legi (art.3, alin.4).

Ministrul Administraţiei şi Internelor a cerut factorilor de decizie de la nivel teritorial verificarea cu responsabilitate a modului în care sunt puse în aplicare procedurile legale pentru stabilirea reşedinţei.

Ti-a placut articolul?

Comentarii