Ziua Dobrogei, 139 ani
14 noiembrie 1878 - 14 noiembrie 2017
03:06 20 10 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Unul dintre cei mai puternici chestori din poliție părăsește sistemul. Cine este. Ce funcții a avut. Și-a început activitatea în județul Constanța

ro

01 Apr, 2017 02:53 19507 Marime text
Prin decret semnat de președintele României, Klaus Iohannis, la 17 martie 2017, începând de astăzi, chestorul de poliție Dragoș-Bogdan Agapie își încetează raporturile de serviciu cu Ministerul Afacerilor Interne.

Actul normativ, cu numărul 308, din 17 martie, a fost publicat în Monitorul Oficial al României, partea I, numărul 194 din 20 martie și este contrasemnat de primul ministru Sorin Mihai Grindeanu.

Potrivit decretului menționat, încetarea raporturilor de serviciu are loc ca urmarea a propunerii ministrului de interne ”în temeiul Statutului polițistului precum și a Legii 223/2015 privind pensiile militare de stat”.

Cine este chestorul Agapie

Potrivit CV-ului postat pe portalul Poliția Română acesta a fost directoul Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională.
Este născut la 15 decembrie 1966, Bucureşti, este căsătorit și are un copil.
 A fost avansat de la gradul de comisar șef de poliție la cel de chestor de poliție prin decret semnat de primul ministru dacian Juline Cioloș la 1 decemrie 2015

Studii
 
2012 - Certificat de absolvire ,,International Masterclass” - Management polițienesc Academia de Poliție a Regatului Țărilor de Jos;
2011 - Certificat competenţe manager proiect, recunoscut CNFPA (recunoscut naţional şi în UE) Manager proiect Institutul de Studii pentru Ordine Publica, Ministerul Administratiei si Internelor;
2011 - Certificat competenţe antreprenoriale, recunoscut CNFPA (recunoscut naţional şi în UE) Leadership şi management Schultz Consulting SRL;
2008 - Certificat de participare Investigarea incidentelor NBC (nuclear, bacteriologic, chimic) Secretariatul General al OIPC-INTERPOL;
2007 - Certificat participare “Enterprise Investigation” – abordarea modernă a cercetării grupurilor de crimă organizată FBI;
2005 - Certificat de participare, Curs perfecţionare ofiţeri Interpol, Secretariatul General al OIPC-INTERPOL (Lyon, Franţa)
2000 - 2001 - Diplomă de absolvire a unui curs post – universitar în domeniul relaţiilor internaţionale, Relaţii internaţionale, Academia de Poliţie Al. I. Cuza - Bucureşti;
1999 - Certificat de participare, Fals de monedă, fraude cărţi de credit, FBI, US Secret Service;
1986 - 1991 - Inginer, Proiectare şi cercetare în domeniul instalaţiilor pentru construcţii, Facultatea de Instalaţii – Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti

Experienţa profesională

Iunie 2013 - prezent - Director  – Centrul de Cooperare Polititeneasca Internationala - Inspectoratul General al Politiei Romane;
Aprilie 2013 - Iunie 2013 - Împuternicit Director – Centrul de Cooperare Polititeneasca Internationala - Inspectoratul General al Politiei Romane;
August 2012 - Martie 2013 - Director Adjunct – Centrul de Cooperare Polititeneasca Internationala - Inspectoratul General al Politiei Romane;
Februarie 2012 - August 2012 - Sef serviciu Punctul National Focal – Centrul de Cooperare Polititeneasca Internationala - Inspectoratul General al Politiei Romane;
Octombrie 2011 – ianuarie 2012 - Sef serviciu Directia Politie Transporturi – Inspectoratul General al Politiei Romane;
August 2011 - septembrie 2011 - Împuternicit director general adjunct al Direcţiei Generale Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale;
Iulie 2009 - iulie 2011 - Director al Direcţiei Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale;
Martie – iulie 2009 - Director al Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională;
Iunie 2005 – martie 2009 - Şeful serviciului documentare operativă din cadrul Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională - Biroul Naţional INTERPOL
Iunie 2000 – iunie 2005 - Şeful biroului operativ din cadrul Biroului Naţional INTERPOL
Aprilie 1995 – Iunie 2000 - Ofiţer specialist în cadrul Biroului Naţional INTERPOL
Iulie 1993 – aprilie 1995 - Ofiţer operativ Investigarea fraudelor financiare Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti;
Octombrie 1991 – iulie 1993 - Inginer – şef punct de lucru pe şantierul Centralei Nuclearo-Electrice Cernavodă, județul Constanța, asigurarea relaţiilor cu consorţiul canadiano-italian AECL-Ansaldo Impianti NIMB Cernavodă SA Construcţii-montaj.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii