03:37 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Raluca Olaru tinde catre Australian Open

15 Jan, 2009 19:43 1336 Marime text

Jucătoarea de tenis Raluca Olaru a făcut primul pas către tabloul principal de la Australian Open. Sportiva româncă a ajuns în turul doi al calificărilor, după ce a învins-o pe franţuzoaica Olivia Sanchez. Edina Gallovits, participanta la dublu, a părăsit turneul de la Auckland, fiind învinsă de cuplul ucrainian Bondarenko.

Căştigătoare a trei turnee ITF, Sanchez nu a reuşit să se impună în faţa sportivei din România şi a pierdut în două seturi, scor 4-6, 5-7. Franţuzoaica se afla pe poziţia  146 în clasamentul mondial WTA. Olaru este numărul 130 mondial, iar cea mai înaltă poziţie pe care a ocupat-o în clasamentul WTA a fost 55, în octombrie 2007. Românca o va întâlni în turul doi al calificărilor pe Marija Mirkovici (Australia). Jucătoarea australiancă ocupă locul 416 în ierarhia WTA. Pe tabloul principal de la Australian Open se afla deja patru sportivi: Sorana Cârstea, Monica Niculescu, Edina Gallovits (feminin) şi Victor Hănescu (masculin). Edina Gallovits şi perechea sa la dublu, Arantxa Parra Santoja (Spania) au ratat calificarea în finala de la Hobart, după ce au fost învinse de favoritele turneului, surorile Alona şi Katerina Bondarenko. Câştigătoare la dublu la Australian Open 2008, ucrainiencele s-au impus cu scorul de 6-4, 6-3, informează Hotnews.