De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
13:50 27 03 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Ministerul Apărării Naționale. Trece în rezervă un general cu două stele. Comandant al unei mari unități militare

ro

28 Feb, 2017 03:49 7709 Marime text
Prin decret semnat de președintele României, Klaus Iohannis, și postat pe pagina de internet a Președinției, la 21 februarie anul acesta, începând de astăzi, a fost trecut în rezervă generalul-maior cu două stele Ioan Manci din Ministerul Apărării Naționale.

Actul normativ, cu numărul 251, semnat de primul ministru al României Sorin Mihai Grindeanu, a fost publicat în Monitorul Oficial al României, partea I numărul 135/22.II.2017.

Cine este generalul Ioan Manci

Potrivit paginii oficiale de internet a Diviziei 4 Infanterie Gemina, unitate militară al cărei comandant a fost generalul Manci până astăzi, acesta este născut pe pe 14 februarie 1960, la Beudiu, județul Bistriţa Năsăud.
A studiat la Liceul militar „Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc județul Suceava, între 1975-1979, după care la Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu, între 1979-1982 și Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti, între 1988-1990.
Are un master în „Managementul relaţiilor internaţionale şi afacerilor comunitare”, Facultatea de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş Bolyai”, Cluj-Napoca, 2003-2005, și este doctor în ştiinţe militare.

Funcţii îndeplinite:
- Comandant pluton elevi, Şcoala Militară de Ofiţeri Activi “Nicolae Bălcescu”, Sibiu, 1982-1987;
- Comandant companie elevi, Şcoala Militară de Ofiţeri Activi “Nicolae Bălcescu”, Sibiu, 1987-1988;
- Şef al cercetării la “Regimentul 227 Mecanizat”, Someşeni, 1990-1991;
- Comandant Batalion Infanterie în cadrul “Regimentului 227 Mecanizat”, Someşeni, 1991;
- Ofiţer 2, Secţia Operaţii Armata a 4-a “Transilvania”, Cluj-Napoca, 1991-1995;
- Şef Stat Major al Batalionului 227 Infanterie “Gl. Gheorghe Avramescu”, Someşeni, 1995-1999;
- Comandant al Batalionului 227 Infanterie “Gl. Gheorghe Avramescu”, Someşeni, 1999-2004;
- Şef Stat Major al Brigăzii 81 Mecanizată, Bistriţa, 01.06.2004-31.05.2006;
- Comandant al Brigăzii 15 Mecanizată “Podu Înalt”, Iaşi, 01.06.2006 – 26.02.2009
- Comandant al Brigăzii 81 Mecanizată, 26.02.2009 - 30.06.2010
- Locţiitor al comandantului Diviziei 4 Infanterie “GEMINA”, 01.07.2010-22.01.2015
În 23 ianuarie 2015 a fost numit comandant al Diviziei 4 Infanterie “GEMINA”.

Sursa foto: clujarm.ro.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii