Ziua Dobrogei, 139 ani
14 noiembrie 1878 - 14 noiembrie 2017
16:21 17 10 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Important chestor din IGPR își încetează raporturile de serviciu. Și-a început activitatea în județul Constanța. Cine este și ce funcție a deținut

ro

20 Apr, 2017 01:03 8048 Marime text
Prin decret semnat de președintele României Klaus Iohannis, și publicat în Monitorul Oficial al României, numărul 274 din 19 aprilie anul acesta, începând de astăzi chestorul Doru Bădescu își încetează raporturile de serviciu cu Ministerul Afacerilor Interne.

 Decretul, cu numărul 398, din 19 aprilie este contrasemnat de primul ministru al României, Sorin Mihai Grindeanu și a fost emis la propunerea ministrului Afacerilor Interne Carmen Dan în conformitate cu Legea 223/2015 privind pensiile militare de stat.

Doru Bădescu este născut la 16 martie 1963 și este din 26 februarie 2014 directorul Direcției Medicale din MAI.

Anterior acestei funcții, între 15 iunie 2013 și 26 februarie 2014 a fost împuternicit pe acest post, venind din poziția de președinte al Casei Naționale de Asigurări Sociale, unde fusese numit în 25 iunie 2012.

Dr. Doru Bădescu, a fost avansat de la gradul de comisar șef la cel de chestor de poliție în luna mai 2013, prin decret semnat de fostul președinte al României Traian Băsescu.

Puţini sunt cei care ştiu că medicul Doru Bădescu a lucrat în Dispensarul Comunal Ostrov, parte a Spitalului Comunal Băneasa.

Mai mult decât atât, chestorul de poliție dr. Doru Bădescu a fost şi medic militar de unitate în Brigada de Grăniceri Constanţa, actuala Gardă de Coastă.

Din data de 8.11.2011 şi până în 2012, a fost împuternicit director general al Spitalului de Urgenţă MAI „Profesor Dr. Dimitrie Gerota”.

Între anii 2009 şi 2011 a fost şef al Serviciului Medical Poliţie Bucureşti, iar în perioada 1 iulie - 1 septembrie 2009 a fost împuternicit şef al Centrului Medical al Municipiului Bucureşti.

Între anii 1988 şi 2009, Doru Bădescu a fost medic militar (medic unitate, medic de familie) şi a activat în Centrul Medical al Municipiului Bucureşti - Direcţia Cercetări Penale din Inspectoratul General al Poliţiei Române.

În perioada 1995 - 1998, a fost medic militar în Brigada Grăniceri Constanţa (medic de unitate), între 1992 şi 1995 a lucrat ca medic în Spitalul comunal Băneasa, la Dispensarul Comunal Ostrov, iar între anii 1989 şi 1992 a fost medic stagiar în Spitalul Judeţean Craiova.

Doru Bădescu a terminat Şcoala Generală din comuna Scărişoara, judeţul Olt, Liceul de Matematică – Fizica nr. 1 Caracal, judeţul Olt, Facultatea de Medicină Generală din Craiova, Facultatea de Drept - Universitatea „Nicolae Titulescu, licenţiat în Ştiinţe Juridice - Specializarea Drept.

Doru Bădescu deţine masterat în Managementul Sistemului de Sănătate - Facultatea de Sociologie, Universitatea Bucureşti, şi în Medicina Muncii, obţinut la Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu - Facultatea de Medicină. 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii