| Anunturi imobiliare de la particulari
Anunturi Constanta
| Invatamant in Constanta | Căsătorii
| Divorţuri (Conform portalului Ministerul Justitiei-Judecatoria Constanta)
| Decedati | Nasteri |
RCA-Ieftin.ro
|
Reportaj
Café Mozaic si preturile exagerate (document)
Café Mozaic si preturile exagerate (document) |
|
Marti, 22 Iunie 2010 | 23:21:35 Diana POPA PrintTag-uri: cafenele mozaic baruri cosmir international constantin camburu (1529) Despre Café
Mozaic nu
sunt prea multe de spus. Este o cafenea veche din Piaţa Ovidiu nr. 11,
lângă
Muzeul de Istorie Naţională şi Arheologie Constanţa. Este mică, are
aproximativ
şapte, opt mese, dar este foarte cochetă. Design-ul canapelelor,
împreună cu
decorurile, te fac să te simÅ£i un mic aristocrat, cam înghesuit pentru
că
spaÅ£iul chiar este mic. Partea bună este că Å£in geamurile deschise, în
special
vara, aÅŸa că ai parte mai tot timpul de aer curat. Mă rog, cât de curat
poate
fi aerul dintr-o zonă destul de circulată.
Pe lângă design, nu iese cu nimic în evidenţă. Poate doar cu lucrurile „rele". Au niÅŸte preÅ£uri astronomice faţă de media acelei zone: 7 - 8 lei pentru o cafea, 8 lei pentru o bere, 14 - 15 lei pentru un cocktail. O fi centrul oraÅŸului, dar nu suntem pe DorobanÅ£i ÅŸi nici în Mamaia. Eu nu am găsit nicio justificare pentru aceste preÅ£uri. O fi cafeneaua aranjată frumos, dar nu exageraÅ£i. Al doilea minus pentru ei: servirea. Sunt mese puÅ£ine ÅŸi angajaÅ£ii se miÅŸcă parcă în reluare, atât ospătăriÅ£a, cât ÅŸi barmanul. Am aÅŸteptat zece minute comanda. Durează chiar aÅŸa mult să faci o cafea ? Trebuie să daÅ£i o fugă în America de Sud pentru a culege acele boabe ? Åži al treilea minus, aÅŸa cum era de aÅŸteptat, nu se emite bon fiscal. „De ce să plătim noi impozit statului? Åži aÅŸa îÅŸi bate joc de populaÅ£ie". Cred că aÅŸa gândeÅŸte administratorul. Ca mai toÅ£i cei care administrează baruri ÅŸi restaurante prin ConstanÅ£a. Mare păcat de zona în care este amplasată, o zonă veche, plină de istorie ÅŸi liniÅŸtitoare. Dar până la urmă ajungem la acea vorbă celebră: Prost nu este cel care cere, ci cel care dă. Pentru că barul este plin mai tot timpul. Café Mozaic funcÅ£ionează pe societatea Cosmir InternaÅ£ional SRL, administrată de Constantin Camburu care se mai ocupă ÅŸi de Best Shark SRL. Camburu mai deÅ£ine ÅŸi barul Cappuccino din zona Tomis 2.
Comentarii (2)
![]()
corina
:
Scrie comentariu (va rugam aveti rabdare pana acesta va fi moderat)
|
|||||||||
|
| Reportaj |
|---|
|
De astazi Din arhiva Irish Pub, un local cu nume nepotrivitDiana POPA | Joi, 12 Aprilie 2012 | (481) Deja mă mir când îmi spune o persoană că nu a auzit de Irish Pub. Bine că se întâmplă destul de rar asta. ...Restaurantul Il Padrino, frumos, dar departeDiana POPA | Joi, 05 Aprilie 2012 | (820) De restaurantul Il Padrino nu a auzit multă lume ÅŸi îmi pare rău. ...Chevalet are terasă „acvariu"Diana POPA | Vineri, 30 Martie 2012 | (462) Restaurantul Chevalet este în staÅ£iunea Mamaia, vis-a-vis de Aqua Magic, pe partea cu lacul Siutghiol. ...Restaurant Delfinul, cu aceleaÅŸi hituri, dar cu preÅ£uri mai buneDiana POPA | Joi, 22 Martie 2012 | (478) Ciorba rămâne specialitatea restaurantului, fie că este de burtă, de văcuţă sau de pui ... Reyna, un restaurant cu marea la picioareDiana POPA | Luni, 19 Martie 2012 | (1067) Restaurantul Reyna a ajuns foarte cunoscut în oraÅŸ. Mai toate cunoÅŸtinÅ£ele cu care am discutat ÅŸtiau ce ÅŸi unde este. ... La Cetate, o priveliÅŸte frumoasă printre gunoaieDiana POPA | Joi, 15 Martie 2012 | (439) La Cetate este unul dintre puÅ£inele restaurante amplasate în parcul Tăbăcărie, dar cred că este cel mai cunoscut ÅŸi cel mai relaxant. ... Coffee House, o cafenea din altă lumeDiana POPA | Sambata, 10 Martie 2012 | (1018)
Am spus de multe ori că mai toate cafenelele sunt
la fel, cu mici excepÅ£ii, ÅŸi oferă aceleaÅŸi produse pe la aceleaÅŸi preÅ£uri. Dar a apărut în peisaj o cafenea care mă face să-mi schimb părerea. Este diferită de aproape tot ce ... Nu ÅŸtiu cât de mulÅ£i cunosc numele restaurantului La ProÅ£ap, dar cu siguranţă foarte mulÅ£i ÅŸtiu de Balada Nej. ...Café do Brasil, o cafenea în parcDiana POPA | Sambata, 03 Martie 2012 | (626) Café do Brasil este numele unei cafenele din centrul oraÅŸului, mai exact la intersecÅ£ia bulevardului Tomis cu strada Åžtefan cel Mare. ...Saint Tropez, restaurantul cu peisaje din faimosul oraÅŸ francez.Diana POPA | Joi, 01 Martie 2012 | (932) Pe bulevardul Tomis nr. 3, în centrul vechi, foarte aproape de PiaÅ£a Ovidiu, s-a deschis de curând un micuÅ£ restaurant numit Saint Tropez. ... La Scoica îşi păstrează reputaÅ£iaDiana POPA | Vineri, 24 Februarie 2012 | (725) Nu cu mult timp în urmă am scris despre La Scoica Land ...Nikos Greek Taverna, un local cu ospătari rapiziDiana POPA | Miercuri, 22 Februarie 2012 | (1541) Restaurante greceÅŸti au tot apărut ÅŸi dispărut de prin oraÅŸ. Unele au fost bune, altele mai puÅ£in bune. Important este că cele cu adevărat bune au rezistat. ...New Pizzico, un restaurant de nerecomandatReportaj | Vineri, 17 Februarie 2012 | (1361) New Pizzico este un restaurant situat în PiaÅ£a Ovidiu nr. 7. ... Noul Club Doors, un exemplu bun pentru alte baruriDiana POPA | Miercuri, 15 Februarie 2012 | (1017) Bine cunoscutul Club Doors ÅŸi-a redeschis porÅ£ile de curând, dar la o altă adresă. Este situat la subsolul unei clădiri de pe strada Traian, la nr. 68 A, în zona Gării. ...Evo - Love to Eat, autoservirea idealăDiana POPA | Vineri, 10 Februarie 2012 | (837) De câÅ£iva ani încoace, au apărut prin oraÅŸ din ce în ce mai multe autoserviri. ... |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Newsletter » |
|---|
|
Aici va puteti abona la newsletterul
|
| vrajitorul | |
|---|---|
|
|
|
|
| anvelope de iarna | |
|---|---|
|
| Publicitate | |
|---|---|
|