14:24 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipele Under 10 şi Under 12 ale A.S. Victoria Cumpăna - locurile 7 şi 11 la Turneul internaţional de mini-rugby de la Frankfurt

08 May, 2015 19:40 913 Marime text
Echipa campioană a României la mini-rugby, U10 şi U12, a A.S. Victoria Cumpăna a participat, pentru prima dată, la unul dintre cele mai puternice turnee internaţionale de mini-rugby pentru categoriile de vârstă U10 - U14. A.S. Victoria Cumpăna a fost singura echipă din România care a participat la Turneul internaţional de mini-rugby de la Frankfurt – Germania, derulat în perioada 1 – 3 mai 2015, cu acordul Federaţiei Române de Rugby.
Deplasarea în Germania s-a făcut cu sprijinul Consiliului Local Cumpăna şi, în special a doamnei Mariana GÂJU, Primarul comunei Cumpăna, care este un susţinător al mişcării sportive din localitate.
La această competiţie au participat 1200 de copii de la cluburi de rugby din Anglia, Franţa, Irlanda, Ţara Galilor, Spania, Belgia, Polonia, Cehia, Germania şi România.
Echipa A.S. Victoria Cumpăna, antrenată de Florin Băcioiu şi Orazacai Belghin, a participat cu copiii de la categoria de vârstă U10 şi U12. La categoria U 10 au fost înscrise 23 de echipe, A.S. Victoria Cumpăna clasându-se la terminarea competiţiei pe locul 7, trecând de echipe cu tradiţie în jocul de rugby - London Welsh I sau Olymp. Besancon II. După prima zi echipa s-a clasat pe locul doi în grupă şi a jucat pentru accederea în sferturile de finală. La categoria de U12, echipa s-a clasat pe locul 11 din 20 de echipe participante.