16:48 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie pentru HCM Baia Mare în Liga Campionilor

16 Oct, 2015 22:36 1721 Marime text
În această seară, HCM Baia Mare a învins formația slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 33-27 (16-15), în deplasare, la debutul său în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.Vicecampioana României a câștigat fără probleme, într-un meci în care soarta victoriei a fost pusă sub semnul întrebării la un moment dat doar de abundența erorilor făcute de băimărence.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, HCM nereușind să se desprindă pe tabelă, însă a intrat la pauză cu avans de un gol, 16-15, iar diferența a crescut la 19-15 (33). În minutul 40, echipa antrenată de Aurelian Roșca avea 24-18, dar nu a mai marcat decât în min. 49, pentru 24-21. Speranțele echipei slovene s-au aprins pentru scurt timp, dar HCM a strâns rândurile și s-a impus cu 33-27, notează Agerpres.

La meci a asistat și primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheș.

Sursa foto: jurnalul.ro