16:25 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Veliştii români la Campionatul Balcanic de Yachting 2011

11 Sep, 2011 14:49 1394 Marime text

În perioada 6-9 septembrie 2011, localitatea Kocaili din Turcia,a găzduit cea de-a 44-a ediţie a Campionatului Balcanic de Yachting. Potrivit www.magazin-nautic.ro, la startul cometiţiei s-au aliniat 141 de participanți din Turcia, Grecia, România, Bulgaria, Serbia, Macedonia, Rusia şi Albania, care au concurat la clasele Optimist, Laser Radial, Laser Standard , Finn şi 470.

La sfârşitul celor 4 zile de competiţii,cel mai bun rezultat pentru delegaţia română în clasamentul general al clasei Optimist a fost obţinut de sportivul Tarkan Bolat de la Yacht Club Regal Român, care s-a situat pe locul 34, urmat de Maximilian Roşca de la Sportul Studenţesc, locul 42 şi Cosmin Băraru de la Electrica Constanţa pe locul 43. La clasa Laser Radial, Elena Vlădescu, de la Electrica Constanţa s-a clasat pe locul 12, iar Cezara Dragomir de la Electrica Bucureşti pe locul 13. Bogdan Ion la Laser Standard s-a clasat pe locul 14, iar Eduard Guţă pe locul 16, ambii aparţinând Clubului Electrica Constanţa.