03:41 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ucraina conduce România în Cupa Davis. Azi joacă Horia Tecău

01 Feb, 2014 02:30 1826 Marime text
Jucătorul de tenis Victor Hănescu, locul 72 ATP, a pierdut, cu scorul de 6-4, 6-2, 3-6, 6-7 (6), 4-6, partida cu Ilia Marcenko, locul 160 ATP, astfel că Ucraina conduce România, cu scorul de 2-0, în întâlnirea contând pentru turul întâi al Grupei întâi, Zona Euro-africană, a Cupei Davis. La scorul de 2-1 la seturi, în tiebreak-ul setului patru, Hănescu a condus cu 6-3, având trei mingi de meci. Românul a pierdut însă cinci mingi consecutive şi setul. Numărul 2 ucrainean s-a impus apoi şi în setul decisiv, după un meci care a durat aproape patru ore. În primul meci al întâlnirii, Adrian Ungur, locul 122 ATP, a fost învins, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, de Serghei Stahovski, locul 85 ATP. Numărul 1 din echipa ucraineană a câştigat într-o oră şi 45 de minute. Astăzi, de la ora 16.00, la dublu, vor evolua echipele Denis Molceanov / Serghei Bubka - Horia Tecău (Constanța) / Victor Hănescu. În ultima zi, duminică, sunt programate partidele Stahovski - Hănescu şi Marcenko - Ungur.

Sursa: Mediafax