21:27 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis de masă Constănţenii Andrei Filimon şi Elizabeta Samara, campioni europeni la dublu mixt

11 Sep, 2011 22:06 1475 Marime text
Perechea formată din românii Andrei Filimon şi Elizabeta Samara a cucerit titlul suprem la Campionatul European de tenis de masă la dublu mixt pentru seniori de la Istanbul.

În finală, reprezentanţii noştri au câştigat cu scorul de 4-2, după ce au fost conduşi cu 2-0 de cvadruplii campioni europeni Aleksandr Karakasevic (Serbia) şi Rita Paskauskiene (Lituania).

În semifinale, Filimon şi Samara au câştigat cu 4-0 (2, 10, 9, 5) în faţa perechii româno-turce Adrian Crişan/Hu Melek, care au primit medaliile de bronz, iar în sferturi au dispus cu 4-2 (7, 7, -6, 8, -5, 7) de cuplul sârb Zsolt Pete/Gabriela Feher.

Şapte români au participat la competiţie, Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Camelia Poştoacă, Andrei Filimon, Adrian Crişan, Ovidiu Ionescu, şi Hunor Szocs, însoţiţi de antrenorii Mircea Dinu şi Viorel Filimon. AGERPRES

Sursa: Agerpres.ro