10:36 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep câştigă categoric în sferturi la Roland Garros, cu 6-1, 6-1!

05 Jun, 2017 13:00 2036 Marime text
Victorie clară pentru Simona Halep în optimile turneului de la Roland Garros. Româna a eliminat-o pe Carla Suarez Navarro, cap de serie numărul 24 şi locul 23 WTA, în două seturi: 6-1, 6-1.
Meciul lui Halep cu Suarez Navarro este primul de pe arena Philippe-Chatrier şi a început la ora 12:00. Simona Halep a început excelent primul set, pe care și l-a adjudecat în 27 de minute. În cel de-al doilea set, Halep s-a distanţat lejer la patru game-uri de Navarro (3-1), după ce nu a mai pierdut pe propriul serviciu. În final, Halep a câştigat şi al doilea set tot cu 6-1 în faţa lui Suarez Navarro.
Simona ocupa locul 4 in clasamentul WTA, în timp ce iberica este pe locul 23.
Scorul întâlnirilor directe este 6-6. Câştigatoarea va juca în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Elina Svitolina şi Petra Martici.