17:33 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a ajuns în sferturi la turneul de la Montreal

28 Jul, 2016 10:33 1357 Marime text
Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, a ajuns alături de Monica Niculescu în sferturile probei de dublu feminin a turneului de la Montreal. În optimi, cele două au dispus cu 6-1, 6-3, după 56 de minute, de perechea ucraineană Katerina Bondarenko - Olga Savciuk. În runda următoare, Halep şi Niculescu vor întâlni cuplul învingător din meciul Anna-Lena Groenefeld (Germania) / Kveta Peschke (Cehia) - Caroline Garcia (Franţa) / Kristina Mladenovic (Franţa), cap de serie 2.

A cincea jucătoare a lumii, Simona Halep este în grafic şi la simplu, secţiune la care a avansat în turul trei, graţie victoriei cu 6-2, 6-3 din disputa cu Daria Gavrilova (Australia, 45 WTA). Adversara următoare a Simonei este Karolina Pliskova (Cehia, 17 WTA).