07:13 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Românca Patricia Țig s-a calificat în optimile turneului WTA de la Hua Hin din Thailanda

10 Nov, 2015 21:24 1829 Marime text

Românca Patricia Maria Țig s-a calificat, astăzi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Hua Hin din Thailanda, după ce chinezoaica Lin Zhu a abandonat la finalul primului set, în care românca conducea cu scorul de 6-4.

Turneul este dotat cu premii totale de 115.000 dolari.

Patricia Maria Țig, în vârstă de 21 ani, locul 115 WTA, a obținut victoria după 42 de minute în fața unei adversare de aceeași vârstă, aflată pe locul 173 în lume.

Astfel, în urma acestei partide, Patricia și-a asigurat un cec de 2.000 de dolari și 15 puncte WTA.

Românca urmează să joace, mâine, în optimi, cu japoneza Naomi Osaka în vârstă de 18 ani, care a dispus în primul tur cu 3-6, 7-5, 6-3 de rusoaica Evghenia Rodina, cap de serie numărul 6.

Sursa goto: wikimedia.org