15:13 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jucătoarele de tenis Sorana Cîrstea și Andreea Mitu, în turul al treilea al calificărilor la Roland Garros

19 May, 2016 21:48 2359 Marime text
Jucătoarele de tenis Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au câștigat meciurile susținute astăzi în turul al doilea al calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului.

Pentru performața celor două de a ajunge în ultimul tur al calificărilor, Cîrstea și Mitu au obținut fiecare 30 de puncte WTA și un cec de 14.000 de euro.

Astfel, românca Sorana Cîrstea, în vârstă de 26 de ani, locul 99 WTA, a învins-o pe Jana Cepelova, în vârstă de 22 de ani, din Slovacia, locul 134 WTA, în două seturi cu scorul de 6-2, 6-4. In ultimul tur, Cîrstea o va întâlni pe Elise Mertens, de 20 de ani, locul 180 WTA, din Belgia.

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu, de 24 de ani, locul 114 WTA, a reușit să se impună în două seturi, 7-5, 6-3, în fața Jia-Jing Lu, de 26 de ani, din China, numărul 208 mondial. Mitu se va întâlni în următoarea confruntare cu Viktorija Golubic, de 23 de ani, din Elveția, locul 132 WTA.