De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
14:19 24 03 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Înalt ierarh al Dobrogei la ceas aniversar. Despre cine este vorba şi câţi ani împlineşte

ro

19 Oct, 2015 06:10 701 Marime text
Astăzi este ziua de naştere a Preasfinţiei sale Visarion, episcopul Tulcii.
Înaltul ierarh dobrogean s-a născut în ziua de 19 octombrie 1959, în localitatea Tălmaciu, jud. Sibiu, din părinţii Nicolae şi Măcinica Bălţat, la botez primind numele de Dumitru.


Studii:
1966 - 1974 Şcoala generală la Tălmaciu.
1974 - 1976 Treapta I de liceu la Liceul din aceeaşi localitate.
1976 - 1981 Seminarul Teologic Ortodox Român din Cluj.
Stagiu militar cu termen redus la UM 01336 din Zalău.
1982 - 1986 Institutul Teologic Universitar din Sibiu ( licenţiat în Teologie, ca şef de promoţie cu media 9.92), având ca teză de licenţă subiectul ,,Biserica Ortodoxă Română văzută de călătorii străini (sec. XV - XIX), sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Mircea Păcurariu.
1986 - 1989 Doctorat în Teologie, specializarea Teologie Dogmatică şi Simbolică, la Institutul Teologic din Sibiu.
1994 - 1995 Cursuri de specializare la Facultatea de Filozofie a Universităţii din Atena.
1995 - 1997 Cursuri de specializare la Facultatea de Teologie a Universităţii din Atena.

Repere biografice:
5 mai 1989 - este tuns în monahism la Mânăstirea Sâmbăta de Sus, jud. Braşov, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Dr. Antonie Plămădeală, unde primeşte numele de Visarion.
15 august 1989 - a fost hirotonit întru diacon (ierodiacon), apoi preot (ieromonah) la 5 octombrie 1997, în Catedrala Ortodoxă Română din Cluj de către I.P.S. Bartolomeu Anania al Vadului Feleacului şi Clujului şi întru Arhiereu, în Catedrala Ortodoxă Română din Alba – Iulia, la 12 octombrie 1997.
1 iunie 1989 - 1 iulie 1996 – secretar eparhial la Centrul Mitropolitan din Sibiu.
1991 – 1994 – asistent universitar de limbi clasice la Facultatea de Teologie ,,Andrei Şaguna” din Sibiu.
1 iulie 1996 - octombrie 1997- consilier cultural al Arhiepiscopiei Sibiului.
12 octombrie 1997 - 24 martie 2008 – Episcop –Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului.
5 martie 2008 este ales episcop al Tulcii iar la 25 martie 2008 este întronizat ca episcop titular al Eparhiei Tulcii de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în Catedrala ,,Buna - Vestire” din Tulcea.
Este cetăţean de onoare al localităţilor Zărneşti şi Răşinari.

Activitate publicistică:
A publicat peste 200 de articole în reviste bisericeşti din ţară (Telegraful Român, Mitropolia Ardealului, etc.) precum şi în publicaţii laice.
 ,,Mergând învăţaţi”, Sibiu, 2001.
,,Biserica Ortodoxă Română văzută de călătorii străini în sec. XVI – XIX”, Sibiu, 2001.
,,Logos şi cultură”, Sibiu, 2005.
9 noiembrie 2005 – susţine teza de doctorat în Teologie la Facultatea de Teologie ,,Andrei Şaguna” din Sibiu, cu titlul ,,Învăţătura mariologică a Sfântului Nicolae Cabasila”.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii