13:37 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep joacă diseară Programul sferturilor de finală de la Indian Wells

12 Mar, 2014 10:41 2847 Marime text
simona halep, indian wells, sferturi, eugenie bouchard, jelena jankovic La finalul partidei câştigate în trei seturi cu Eugenie Bouchard, care i-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells (SUA), jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a declarat: „A fost un meci dificil, contra unei jucătoare valoroase, care a evoluat bine. În primul set, am practicat cel mai bun tenis al meu, dar în cel de-al doilea Eugenie a revenit. Momentul decisiv a fost la scorul 2-1 pentru ea, pe serviciul meu. Conduceam cu 40-15, dar am pierdut. Atunci mi-am pierdut încrederea, am devenit nervoasă şi nu am mai fost concentrată. Însă apoi mi-am spus că nu am nimic de pierdut şi trebuie să lupt. Setul trei a fost strâns, am fost puţin nervoasă, dar, în cele din urmă, am reuşit. E pentru a doua oară în această săptămână când mă impun în trei seturi într-o partidă, aşa că sunt foarte bucuroasă. Eugenie este agresivă, loveşte puternic şi serveşte bine. Cu siguranţă, va deveni o mare jucătoare. Mă bucur de fiecare moment petrecut la Indian Wells. Totul este special aici. Voi evolua de plăcere în sferturi. Nu va fi uşor contra lui Cassey Dellacqua, o jucătoare stângace, iar împotriva acestora e mereu dificil de jucat. Dar sunt pregătită şi vreau să dau ce am mai bun în mine ca să ajung în semifinale”. Meciul Halep (cap de serie nr. 6) - Dellacqua (sportivă venită din calificări) se joacă diseară, iar cine câştigă va întâlni în semifinale învingătoarea din partida Jelena Jankovic (Serbia, 7) - Agnieszka Radwanska (Polonia, 2). Celelalte două sferturi de finală sunt Li Na (China, 1) - Dominika Cibulkova (Slovacia, 12) şi Flavia Pennete (Italia, 20) - Sloane Stephens (SUA, 17).