02:57 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gică Mina, secundul Farului „Mai avem doar 30 - 40% șanse de evitare a retrogradării”

26 Apr, 2014 14:04 2253 Marime text
gica mina, farul, secund, retrogradare, sanseLa finalul partidei Farul - Unirea Tărlungeni 1-2, secundul „marinarilor”, Gică Mina, a apreciat că, în urma acestei noi înfrângeri, echipei constănțene îi va fi „cam greu” să evite retrogradarea, având șanse de doar 30 - 40% să se mențină în Liga a 2-a. „Aveam nevoie de o victorie pentru moralul jucătorilor şi pentru a ne putea agăţa de salvare. În repriza întâi am vrut, dar după pauză au intervenit greşeli personale şi ceea ce au văzut domnii arbitri. Nu înţeleg de ce jucătorii nu mai sunt la un nivel înalt. Au o stare de somnolenţă, letargie şi blazare. Se dă impresia că ne-am predat, că s-a renunţat la obiectiv încă înainte de play-out. Ar fi extraordinar dacă vom rămâne în Liga a 2-a, fie pe plan sportiv (în care eu cred în continuare), fie în urma deciziilor Federaţiei. Dacă nu picăm, e necesară remanierea lotului. S-a încheiat un ciclu. Trebuie un suflu nou. În ultimii trei ani, Farul s-a bătut numai la retrogradare şi a intervenit blazarea”, a spus Mina, care a dat indicații în timpul meciului în locul principalului Ștefan Nanu, prezent însă și el pe bancă. „Așa am convenit, să facem o schimbare. Fane Nanu a zis că, cine știe, poate, ascultându-mă pe mine, jucătorii vor aplica altfel în joc indicațiile”, a arătat Mina, rămas singurul secund al lui Nanu, după ce Narcis Mohora s-a despărțit de Farul. Gyorgy Balint, principalul Unirii Tărlungeni, a spus: „Am obținut o victorie meritată, trei puncte de aur. Am avut o atitudine foarte bună și mai multe ocazii ca Farul, deși gazdele ne-au pus probleme, chiar și în inferioritate”.