22:12 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal/Liga Campionilor Unirea, prestatie jenanta in Spania

17 Sep, 2009 04:40 958 Marime text

Campioana României, Unirea Urziceni a cedat în meciul de debut disputat contra formaţiei spaniole FC Sevilla. Elevii lui Dan Petrescu au evoluat lamentabil reuşind să trimită un singur şut pe spaţiul porţii adverse, şi acela dintr-o fază mai degrabă întâmplătore. Gazdele, care nu au forţat nici un moment, au marcat prin brazilienii Luis Fabiano, în minutul 45 şi Renato în minutul 70.

Tot în această seară, au fost programate alte şapte partide în Liga Campionilor. De remarcat revenirea spectaculoasă a londonezilor de la Arsenal care au cîştigat la Liege cu 3-2 după ce erau conduşi cu 2-0 în minutul 5, dar şi remiza albă din derby-ul rundei, Inter - Barcelona.

Rezultate: Dinamo Kiev - Rubin Kazan 3-1 (Yussuf 71, Magrao 77, Gusev 85 - Dominguez 25), Inter - Barcelona 0-0, Liverpool - Debrecen 1-0 (Kuyt 45), Lyon - Fiorentina 1-0 (Pjanic 76), Olympiakos - Alkmaar 1-0 (Torosidis 79), Standard Liege - Arsenal 2-3 (Mangala 2, Jovanovic 5 - Bendtner 45, Vermaelen 78, Eduardo 81), Stuttgart - Rangers 1-0 (Pogrebnyak 18 - Bougherra 77).