21:47 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE - EURO 2016 ​Germania a învins Slovacia cu 3-0. Nemţii s-au calificat în sferturi

26 Jun, 2016 20:06 1561 Marime text
În aceste momente scorul este de 2-0 pentru Germania care joacă cu Slovacia în optimile de finală de la EURO 2016.

Iată care sunt echipele de start:

Germania (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Muller, Ozil, Draxler - Gomez
Rezerve: Can, Gotze, Howedes, Leno, Mustafi, Podolski, Sane, Schurrle, Schweinsteiger, Tah, ter Stegen, Weigl
Selecţioner: J. Low

Slovacia (4-3-3): Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber - Hrosovsky, Skriniar, Hamsik - Kucka, Duris, Weiss
Rezerve: Duda, Gregus, Hubocan, Mak, Mucha, Nemec, Novota, Pecovsky, Salata, Sestak, Stoch, Svento
Selecţioner: J. Kozak

În minutul 8 al meciului Germania a dat primul gol prin J. Boateng.

În minutul 13 a fost un penalty pentru Germania, după o împingere evidentă a lui Skrtel asupra lui Gomez, însă în minutul 14 Mesut Ozil a ratat penalty-ul, portarul Kozacik ghicind colţul unde a executat jucătorul lui Arsenal şi respingând în lateral, fără mari probleme.

Insă Germania revine cu un nou gol în minutul 43, când  Draxler pătrunde în flancul stâng, îi pasează în faţa porţii lui Gomez, care înscrie cu un şut puternic.

Prima repriză a luat final.

UPDATE, ora 21.02:

În minutul 63 Germania a înscris un nou gol după un corner la care Draxler a înscris un şut sub bară din câţiva metri.

Astfel, Germania s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Campionatului European. Selecţionata lui Joachim Low s-a impus cu 3-0 în faţa Slovaciei şi va întâlni în următoarea fază câştigătoarea partidei dintre Italia şi Spania.