00:32 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Egal cu FC Oleksandriya Ianis Hagi a părăsit cantonamentul din Slovenia şi s-a alăturat Fiorentinei

11 Jul, 2016 00:42 2005 Marime text
FC Viitorul a anunţat că tânărul mijlocaş Ianis Hagi a devenit definitiv jucătorul echipei italiene Fiorentina, alăturându-se deja grupării „Viola“. „Clubul FC Viitorul îi mulțumeşte lui Ianis Hagi pentru tot ce a făcut pentru echipa noastră şi îi urează mult succes în continuare la prima echipă a Fiorentinei. Ianis Hagi a devenit definitiv jucătorul Fiorentinei şi s-a alăturat deja grupării «Viola», după ce a părăsit cantonamentul Viitorului din Slovenia. Baftă, Ianis, la Fiorentina şi îți urăm cel puțin aceleaşi realizări pe care le-ai avut la Viitorul!”, se arată pe site-ul  oficial al Academiei Hagi.

În cantonamentul din Slovenia, FC Viitorul a susținut primul meci de verificare din acest stagiu. Formația pregătită de Gheorghe Hagi a întâlnit formația ucraineană FC Oleksandriya, echipă care, asemenea Viitorului, va evolua în turul 3 preliminar al Europa League. Întâlnirea s-a disputat în localitatea Murska Sobota și s-a încheiat la egalitate 1-1 (0-0).

Constănțenii au deschis scorul în minutul 64, grație eurogolului lui Gabriel Iancu. Acesta a șutat spectaculos de la 30 de metri și mingea s-a oprit în vinclul porții ucrainene. Golul egalizator a venit în minutul 90+1, când Anron Shendrik a punctat în urma unei lovituri libere. Au evoluat pentru FC Viitorul: Rîmniceanu - Benzar (46 Rădoi), Țîru (46 Hodorogea), Carp (46 Nedelcu), Ganea (46 Dumitrescu) - Filip (67 Mitache), Brandan (46 R. Marin), Lopez (46 Tănase) - Purece (46 Iancu), Nimely (30 Coman; 60 Casap), Rusu (46 Chițu).