14:58 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ebru Bolat, din Constanţa, vicecampioană europeană la yachting

06 Apr, 2015 10:46 2848 Marime text
Sportiva constănţeană Ebru Bolat, de la Yacht Club Regal Român, a obţinut o nouă performanţă însemnată în yachting. În vârstă de 15 ani, Ebru a câştigat medalia de argint la clasa Zoom8 a Campionatului European, întrecere desfăşurată în Spania, la Palamos. Concursul a reunit 54 de sportivi (41 de băieți și 13 fete) din opt țări europene (Estonia, Danemarca, Rusia, Austria, Finlanda, Spania, Norvegia, România). România a fost reprezentată de doi sportivi: Ebru Bolat și Matei Alexandru Duca. Anul trecut, sportiva constănţeană a câștigat nu mai puțin de trei titluri internaționale de mare importanță, două europene și unul mondial: campioană europeană la clasa Zoom8, în luna aprilie, campioană europeană la clasa Optimist, în luna iulie, pentru ca, doar două săptămâni mai târziu, să devină vicecampioană mondială la clasa Zoom8.