14:07 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Deși a fost învinsă de Știința Bacău, HCM Constanța este campioana României la handbal masculin

25 May, 2014 22:18 2435 Marime text
Echipa de handbal masculin HCM Constanţa a cucerit, astăzi, titlul de campioană al sezonului 2013-2014, al nouălea din palmares, deşi a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 24-19 (11-8) de formaţia Ştiinţa Bacău, în ultimul meci din Final 3, scrie Mediafax.

HCM Constanţa a încheiat Final 3 cu 9 puncte, la fel ca Ştiinţa Bacău, dar cu golaveraj mai bun în meciurile directe, astfel că îşi trece în cont titlul de campioană, al nouălea din palmaresul clubului. HCM a primit medaliile de campioană în sala din Bacău, mai transmite Mediafax.

De asemenea, HCM a reuşit al cincilea event din istorie după ce şi-a trecut în cont în acest sezon şi Cupa României, în care a cucerit şi Supercupa României.

Campioana va evolua în sezonul viitor în Liga Campionilor.

Ştiinţa Bacău încheie pe locul secund al Ligii Naţionale, cu medaliile de argint, în timp ce Potaissa Turda a cucerit medaliile de bronz, sărbătorite de ardeleni încă din etapa trecută, când aceştia au încheiat participarea în Final 3.

Rezultatele complete din Final 3 sunt următoarele: HCM Constanţa - Ştiinţa Bacău 27-18 (12-10), Potaissa Turda - HCM Constanţa 31-33 (16-20), Ştiinţa Bacău - Potaissa Turda 32-28 (17-13), Potaissa Turda - Ştiinţa Bacău 28-29 (13-15), HCM Constanţa - Potaissa Turda 35-28 (18-11) şi Ştiinţa Bacău - HCM Constanţa 24-19 (11-8).