12:17 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Debut cu dreptul în automobilism pentru Schumacher jr

26 Apr, 2015 20:28 1773 Marime text
Mick Schumacher, fiul septuplului campion mondial de Formula 1 Michael Schumacher, a avut un debut convingător sâmbătă în Formula 4, reușind să se claseze pe locul 9 în cursa desfășurată pe circuitul de la Oschersleben (nordul Germaniei), în care a pornit de pe poziția a 19-a a grilei de start.

La 16 ani, Mick Schumacher a obținut cu această ocazie și primul său trofeu în întrecerile rezervate monoposturilor, cel atribuit celui mai bun "rookie" (debutant), după ce a terminat în puncte o cursă câștigată de compatriotul său Marvin Dients, cu doi ani mai mare decât el.

"Desigur că sunt mulțumit de modul în care am recuperat. Nici măcar nu am realizat că sunt cel mai bun rookie", a declarat Mick Jr, component al echipei olandeze Team van Amersfoort, după ce s-a clasat la 10 secunde în spatele învingătorului.