Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
02:24 28 05 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Constănțeni decorați de Ceaușescu Nume celebre. Un procuror șef, un amiral, un rector, director de muzeu, directori din port, din Mamaia

ro

13 Apr, 2016 03:16 2500 Marime text
În anul 1971, pe 31 decembrie, Consiliul de Stat emitea Decretul nr. 138/1971 privind conferirea unor ordine ale Republicii Socialiste România.
 
Motivația:
Pentru merite deosebite în opera de construire a socialismului, cu prilejul aniversării a 50 de ani de la constituirea Partidului Comunist Român,
 
Așa se face că, la vremea respectivă, în cinstea Zilei Republicii, Consiliul de Stat Republicii Socialiste România a decretat conferirea unor ordine , printre care și la mai mulți constănțeni, printre care:
 
Ordinul 23 August clasa a III-a:
-Mircea C. Barote, adjunct de şef de secţie la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Ion M. Iuga, preşedintele Uniunii judeţene a cooperativelor agricole de producţie Constanţa.
-Constantin D. Iuşcă, pensionar, comuna Albeşti, judeţul Constanţa.
-Ion C. Petre, secretar al Comitetului judeţean Constanţa al P.C.R.
-Nicolae M. Petre, prim-secretar al Comitetului municipal Constanţa al P.C.R.
 
Ordinul Apărarea Patriei clasa a III-a:
-Eugeniu B. Bălăbănescu, căpitan rangul I.
 
Ordinul Muncii clasa a II-a:
-Vasile S. Ardelean, şef de secţie la Comitetul municipal Constanţa al P.C.R.
-Maria Z. Avasiloaie, muncitor la Combinatul textil din municipiul Constanţa.
-Constantin V. Albu, director la Întreprinderea produse alimentare şi textile din municipiul Constanţa.
-Vasile G. Băsceanu, preşedintele Cooperativei agricole de producţie din comuna Cogealac, judeţul Constanţa.
-Ileana I. Bucel, îngrijitoare de păsări la C.A.P. Valea Seacă, judeţul Constanţa.
-Dumitru L. Constantin, director tehnic la Întreprinderea de hoteluri şi restaurante Mamaia, judeţul Constanţa.
-Ilie I. Constantin, strungar la Întreprinderea metalurgică şi de utilaj din oraşul Medgidia, judeţul Constanţa.
-Dumitru I. Cojocaru, preşedintele Comitetului executiv al Consiliului popular comunal Săcele, judeţul Constanţa.
-Sever I. Constantinescu, şef de sector la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Ion S. Colţatu, secretar al Comitetului comunal Castelu al P.C.R., judeţul Constanţa.
-Virgil V. Cătuneanu, director comercial la Direcţia navigaţiei maritime Constanţa.
-Traian D. Călin, instructor la Comitetul judeţean de partid Constanţa.
-Toma M. Copoiu, maistru la Trustul local de construcţii Constanţa.
-Constantin Gh. Crăciun, ajustor mecanic la Întreprinderea de reparaţii Năvodari, judeţul Constanţa.
-Ilie D. Ciobănel, instructor la Comitetul municipal Constanţa al P.C.R.
-Valentina A. Cinzeacă, brigadieră la C.A.P. Tuzla, judeţul Constanţa.
-Paraschiva N. Cîlicel, îngrijitoare de păsări la C.A.P. Tătaru, judeţul Constanţa.
-Ion I. Dumitrache, maistru mecanic la Uzina de superfosfaţi şi acid sulfuric Năvodari, judeţul Constanţa.
-Ioan N. Doltu, procuror şef la Procuratura locală Constanţa.
-Tudor C. Dorobanţu, brigadier la C.A.P. Istria, judeţul Constanţa.
-Petre I. Dima, maistru la Şantierul naval Constanţa.
-Virgil V. Dima, conducător auto la Întreprinderea de transporturi Constanţa.
-Nicolae M. Ene, lăcătuş mecanic la fabrica de şuruburi "Saligny", judeţul Constanţa.
-Maria A. Filimon, brigadieră la C.A.P. Negru Vodă, judeţul Constanţa.
-Nicolae I. Fătu, redactor principal la ziarul "Dobrogea Nouă" Constanţa.
-Leonida P. Florea, activist la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Nicolae I. Ghencea, şofer la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Ion I. Ghejeu, şef de fermă la C.A.P. Cumpăna, judeţul Constanţa.
-Constantin D. Iancu, preşedintele C.A.P. Seimenii Mari, judeţul Constanţa.
-Octavia M. Ivan, şef de secţie la Comitetul municipal Constanţa al P.C.R.
-Ion N. Ilie, conducător auto la Comitetul municipal Constanţa al P.C.R.
-Ion B. Istrate, secretarul Comitetului comunal Chirnogi al P.C.R., judeţul Constanţa.
-Gheorghe A. Ionescu, economist la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Stoica Gh. Mitrea, instructor la Uniunea judeţeană a cooperativelor agricole de producţie Constanţa.
-Vasile N. Mirea, şef echipă la Întreprinderea de transporturi auto Constanţa.
-Vasile P. Moiseiu, şofer la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Gheorghe I. Maria, preşedintele Comitetului executiv al Consiliului popular al comunei Seimeni, judeţul Constanţa.
-Dumitru T. Mora, preşedintele C.A.P. "Poiana" Ovidiu, judeţul Constanţa.
-Marin G. Negurici, mecanic la Staţiunea de maşini agricole Hîrşova, judeţul Constanţa.
-Măndica Gh. Orcula, brigadier horticol la C.A.P. Crucea, judeţul Constanţa.
-Aurelian G. Pănculescu, preşedintele C.A.P. Ciobonu, judeţul Constanţa.
-Dumitru I. Păpădie, brigadier la C.A.P. Fîntînele, comuna Cogealac, judeţul Constanţa.
-Georgeta I. Popa, dactilografă la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Marin G. Pascu, secretarul Comitetului comunal Albeşti al P.C.R., judeţul Constanţa.
-Petre V. Panait, brigadier zootehnist la C.A.P. Peştera, judeţul Constanţa.
-Dumitru I. Posea, şef atelier la Staţiunea de maşini agricole Sibioara, comuna M. Kogălniceanu, judeţul Constanţa.
-Ion A. Răducanu, arhitect proiectant la Institutul judeţean de proiectări Constanţa.
-Dan L. Rusovan, arhitect proiectant la O.N.T. Constanţa.
-Gheorghe M. Stoica, instructor la Uniunea judeţeană a cooperativelor agricole de producţie Constanţa.
-Mircea I. Stoenescu, director la Întreprinderea pentru prelucrarea lemnului Constanţa.
-Florea I. Stroe, instructor la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Gheorghe I. Stan, instructor la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Constantin M. Steolea, secretar al Comitetului comunal Ostrov al P.C.R., judeţul Constanţa.
-Nicolae Al. Sîrbu, electromecanic la Trustul de construcţii pentru îmbunătăţiri funciare, judeţul Constanţa.
-Tudor E. Sandu, mecanic de locomotivă la Depoul C.F.R. Constanţa.
-Marin I. Stamatov, şef secţie la Staţiunea de maşini agricole Negru Vodă, judeţul Constanţa.
-Gheorghe C. Tănase, şofer la Comitetul executiv al Consiliului popular municipal Constanţa.
-Constantin I. Tudorică, maistru mecanic la Staţiunea de maşini agricole Castelu, judeţul Constanţa.
-Florea T. Tudor, instructor la Comitetul municipal Constanţa al P.C.R.
-Teodor T. Văncică, secretarul Comitetului comunal Tîrguşor al P.C.R., judeţul Constanţa.
-Ana T. Vornicu, preşedinte la Cooperativa agricolă de producţie Tîrguşor, judeţul Constanţa.
-Constantin P. Zaiţ, subinginer la Trustul de construcţii pentru îmbunătăţiri funciare, judeţul Constanţa.
 
Ordinul Meritul Cultural clasa a III-a:
-Grigore Sălceanu, scriitor
-Gheorghe M. Vlad, director la Casa de cultură a oraşului Hîrşova, judeţul Constanţa.
 
Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a IV-a:
-Vasile I. Marin, căpitan de rangul I.
-Adrian V. Rădulescu, director la Muzeul arheologic din Constanţa.
-Constandache S. Șerbănescu, director la Centrul de odihnă Neptun, judeţul Constanţa.
 
Ordinul 23 August clasa a IV-a:
-Nicolae I. Radu, căpitan de rangul I.
-Constantin H. Vanghele, instructor la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
 
Ordinul Tudor Vladimirescu clasa a IV-a:
-Constantin I. Carata, preşedintele Consiliului judeţean Constanţa al sindicatelor.
-Ion I. Lungu, rectorul Institutului pedagogic din Constanţa.
-Iordan I. Pandrea, secretarul Comitetului orăşenesc Cernavodă al P.C.R., judeţul Constanţa.
 
Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a V-a:
-Gheorghe M. Ciobanu, căpitan de rangul I.
-Nicolae T. Apostol, director adjunct la Direcţia comercială judeţeană Constanţa.
-Paraschiva I. Anton, şef de echipă la Cooperativa agricolă de producţie Rasova, judeţul Constanţa.
-Marioara I. Bădilă, vînzătoare la Întreprinderea de legume şi fructe Constanţa.
-Virgiliu G. Coiciu, vicepreşedinte al Comitetului executiv al Consiliului popular al municipiului Constanţa.
-Ion M. Dumitru, maistru la Întreprinderea metalurgică "Energia" - Constanţa.
-Doina I. Eftimie, muncitoare ţesătoare la Întreprinderea de produse alimentare şi textile Constanţa.
-Constantin A. Ene, director la Staţiunea medicală-balneară Eforie-Nord, judeţul Constanţa.
-Dochia-Iosefina I. Gheorghe, ţesătoare la Întreprinderea "Textila Dobrogeană" - Constanţa.
-Dumitru V. Iancu, director la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Ecaterina A. Ioniţă, membră a Cooperativei agricole de producţie Corbu, judeţul Constanţa.
-Elena S. Martin, membră a Cooperativei agricole de producţie Palazu Mare, judeţul Constanţa.
-Stelian Gh. Morie, tractorist la Staţiunea de maşini, agricole "23 August" - Constanţa.
-Alexandru D. Nicola, şef de serviciu revizie la Staţia C.F.R. Medgidia, judeţul Constanţa.
-Petre-Constantin C. Nenovici, director general al Direcţiei generale pentru agricultură, industrie alimentară, silvicultură şi ape Constanţa.
-Gheorghe T. Păiş, instructor la Comitetul municipal Constanţa al P.C.R.
-Marcel N. Stanciu, directorul Acvariului municipiului Constanţa.
-Tudor St. Sovăială, director la Agenţia "Exportlemn" - Constanţa.

-Gheorghe Z. Sima, secretarul Comitetului comunal Mihail Kogălniceanu al P.C.R., judeţul Constanţa.
-Valerian D. Udrea, cercetător principal la Institutul român de cercetări marine - Constanţa.
-Vasile R. Vlădilă, instructor la Comitetul judeţean Constanţa al P.C.R.
-Victoriţa S. Zaharia, îngrijitoare la Cooperativa agricolă de producţie Seimenii Mari, judeţul Constanţa.
 
Ordinul 23 August clasa a V-a:
-Aurel A. Achim, căpitan rangul II.
-Ion B. Raicu, căpitan rangul II.
-Victor A. Suciu, căpitan rangul II.
 
Ordinul Tudor Vladimirescu clasa a V-a:
-Petru D. Anghel, contraamiral.
-Haralambie N. Anghel, căpitan rangul II.
-Niculae M. Rădoi, căpitan rangul II.
-Elena I. Dumitriu, pensionară, judeţul Constanţa.
-Dumitru A. Mitacu, pensionar, judeţul Constanţa.
-Ovidiu Aurel C. Moineagu, director al Cabinetului orăşenesc de partid Medgidia, judeţul Constanţa.

Decretul este semnat de preşedintele Consiliului de Stat, Nicolae Ceaușescu.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii