19:02 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Calificarea dramatică a Poloniei în sferturile EURO 2016

25 Jun, 2016 20:24 1834 Marime text
În primul meci din fazele eliminatorii de la Campionatul European microbiștii au stat cu sufletul la gură după ce Elveția și Polonia au ajuns la loviturile de departajare în urma scorului de 1-1 înregistrat după cele 90 de minute plus cele două reprize de prelungiri.

Astfel, Polonia s-a calificat în sferturile de finală, iar în meciul următor, polonezii vor întâlni învingătoarea partidei dintre Croația și Portugalia, care se va disputa tot astăzi începând cu orele 22.00.

La loviturile de departajare, Elveţia a ratat prin Granit Xhaka, iar Lichtsteiner, Shaqiri, Schaer şi Rodriguez au transformat, în timp ce toţi cei cinci polonezi au marcat, Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski şi Krychowiak.