Ziua Dobrogei, 139 ani
14 noiembrie 1878 - 14 noiembrie 2017
10:38 18 10 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Avalanșă de dosare pentru validarea primarilor la judecătoriile din județul Constanța

ro

08 Jun, 2016 07:20 4684 Marime text
Grabă mare, și nerăbdare totdată, în primăriile din județul Constanța. Ieri la judecătoriile din Constanța, Mangalia, Medgidia și Hârșova a fost vânzoleală mare.

Primarii cei noi, aleși pe 5 iunie, vor să ajungă mai repede pe scaune să vadă ce au lăsat în urmă cei ce-au fost înaintea lor.
Cei vechi au căutat să scape cât mai repede și de această obligație pe care o cunosc de atâtea mandate.

Așa se face că ieri au depus documentația de validarea primarului aleșii din Aliman, Ostrov, Oltina, Deleni, Tortoman, Cobadin, Saligny, Poarta Albă, Cuza Voda, Siliștea, Ciocârlia, Castelu, Peștera, Ion Corvin, Lipnița, Băneasa, Rasova, valu lui Traian, Cogealac, Agigea, Lumina, Mihail Kogălniceanu, Murfatlar, Ovidiu, Eforie, 23 August, Amzacea. Vulturu, Hârșova, Horia, Ciobanu, saraiu, Ciobanu, Gârliciu, Crucea, Topalu, Ghindărești.
Potrivit legislației în vigoare validarea alegerii primarului se face în termen de 20 de zile de la data desfăşurării alegerilor, în camera de consiliu a judecătoriei în a cărei rază teritorială se află comuna sau oraşul, de către un judecător desemnat de preşedintele judecătoriei.

Reamintim că la alegerile din județul Constanța au fost aleși în funția de primar următorii:
Constanța - Decebal Făgădău (PSD)
23 August - Mugurel Mitrana (PNL)
Adamclisi - Dorina Șerbănescu (PNL)
Agigea - Cristian Cârjaliu (PSD)
Albești - Gheorghe Moldovan (PNL)
Aliman - George Nicola (PNL)
Amzacea - Constantin Radu (PSD)
Băneasa - Paul Coliş (PSD)
Bărăganu - Titu Neague (PSD)
Castelu - Anghel Nicolae (PMP)
Cerchezu - Ștefan Chelaru (PSD)
Cernavodă - Liviu Negoiţă (PNL)
Chirnogeni - Gheorghe Manta (PSD)
Ciobanu - Tudorel Gurgu (PSD)
Ciocârlia - Traian Dragomir (PSD)
Cobadin - Cornel Cocoș (PNL)
Cogealac - Gheorghe Alexa (PMP)
Comana - Ion Șchiopu (PSD)
Corbu - Marian Gălbinașu (PNL)
Costinești - Traian Cristea (PNL)
Crucea - Gheorghe Frigioi (PSD)
Cumpăna - Mariana Gâju (PSD)
Cuza Vodă - Viorel Dulgheru (PNL)
Deleni - Dan Marin (PSD)
Dobromir - Iusein Visel (PSD)
Dumbrăveni - Stelian Clinciu (PSD)
Eforie - Robert Șerban (PNL)
Fântânele - Gheorghe Popescu (PNL)
Gârliciu - Constantin Cinpoiaşu (PSD)
Ghindărești - Vasile Simion (PNL)
Grădina - Gabriela Iacobici (PSD)
Hârșova - Viorel Ionescu (ALDE)
Horia - Gigel Sava (PSD)
Independența - Marius Ștefan (PNL)
Ion Corvin - Marcela Rădulescu (PSD)
Istria - Ioan Herdean (PNL)
Limanu - Daniel Georgescu (PSD)
Lipnița - Florin Crăciun (PSD)
Lumina - Ioan Roman (PNL)
Mangalia - Cristian Radu (PNL)
Medgidia - Valentin Vrabie (independent)
Mereni - Silviu Gărea (PSD)
Mihai Viteazu - Gheorghe Grameni (PNL)
Mihail Kogălniceanu - Ancuța Belu (PNL)
Mircea Vodă - George Ionașcu (PSD)
Murfatlar - Valentin Saghiu (PSD)
Năvodari - Florin Chelaru (PSD)
Negru Vodă - Petre Urziceanu (PNL)
Nicolae Bălcescu - Viorel Bălan (PNL)
Oltina - Gheorghe Chirciu (PNL)
Ostrov - Nicolae Dragomir (PSD)
Ovidiu - George Scupra (PNL)
Pantelimon - Vasile Neicu (PSD)
Pecineaga - Niculae Stan (UNPR)
Peștera - Marius Liviu Petre (independent)
Poarta Albă - Vasile Delicoti (PNL)
Rasova - Maria Mitu (PSD)
Saligny - Ion Beiu (PSD)
Saraiu - Dorinela Irimia (UNPR)
Săcele - Ion Oprea (PNL)
Seimeni - Mitică Șerban (independent)
Siliștea - Mihai Soare (PSD)
Târgușor - Petre Viorel (PNL)
Techirghiol - Iulian Soceanu (PNL)
Topalu - Valentin Stanciu (PNL)
Topraisar - Stelian Gheorghe (PSD)
Tortoman - Lucian Chitic (PSD)
Tuzla - Taner Reșit (PSD)
Valu lui Traian - Florin Mitroi (PNL)
Vulturu - Eugen Berbec (PSD).
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii