23:11 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Aqua Challenge Mamaia 2011“ a adunat 130 de înotători

30 Jul, 2011 20:05 1922 Marime text

Participanți de toate vârstele au luat startul, astăzi, la primul maraton în ape deschise din România,  inițiat de fostul înotător Răzvan Florea, medaliat olimpic la Atena, Vlad Stoica și Mihai Orzan.

Toți înotătorii au încheiat cursa, cel mai în vârstă fiind Gheorghe Poroineanu (70 de ani), din București, care a triumfat la categoria sa de vârstă. Mezinul întrecerii a fost Andrei Popa (9 ani), și el din capitală.

S-a concurat pe distanțele de 1.500 m și 5.000 m, printre participanți numărându-se și înotători precum Ștefan Gherghel, Cătălin Cozma, Dragoș Coman, Bogdan Uricheanu (câștigătorul de la categoria Elite), Tudor Ignat, Alin Artimon, Alexandru Coci, Mihai Spălățelu sau Vlad Zinca.

Startul a fost dat de Răzvan Florea, care a declarat: „Întrecerea a fost pe placul tuturor. Toată lumea a petrecut o dimineață plină de mișcare și sănătate. Sperăm să permanentizăm această întrecere“.