10:26 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Andreea Munteanu, locul întâi la bârnă şi locul doi la sol

22 Mar, 2015 16:30 2621 Marime text

Românca Andreea Munteanu s-a clasat pe primul loc în finala de la bârnă și pe al doilea în finala de la sol, astăzi, în cadrul concursului de gimnastică artistică de la Cottbus (Germania), Turnier der Meister (Turneul Maeștrilor), etapă din circuitul World Challenge Cup.

Gimnasta română s-a impus cu 14,400, la fel ca vineri, devansându-le în clasament pe Kim Janas (Germania), 13,875, și pe Ana Perez Campos (Spania), 13,225.

La sol, Andreea Munteanu a reușit aceeași clasare ca în calificări, locul al doilea, cu 13,825. Deşi a obţinut o notă mai bună decât vineri, când a primit 13,700 puncte, Munteanu a fost devansată de poloneza Marta Pihan-Kulewsza, cu 14,225, în timp ce pe locul al treilea a fost portugheza Ana Filipa Martins, cu 13,475.

Românca a fost recompensată cu 750 de franci elvețieni pentru locul întâi de la bârnă și cu 600 pentru poziția a doua de la sol, precum și cu 30, respectiv 25 de puncte World Challenge Cup.

Sursa: România TV
Sursa foto: youtube.com