02:03 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Am ratat finala Cupei CEV la volei feminin Galatasaray a învins CV 2004 Tomis Constanţa

19 Mar, 2012 01:51 1054 Marime text

În urmă cu câteva minute, în Sala Burhan Felek din Istanbul, s-a terminat meciul retur dintre Galatasaray şi CV 2004 Tomis Constanţa, din semifinalele Cupei CEV la volei feminin.

Meciul a fost deosebit de important pentru voleiul românesc pentru că Tomis putea deveni prima echipă feminină care disputa o finală de cupă europeană.

Chiar dacă succesul din jocul tur, 3:0 la Constanţa, le oferea "sirenelor" prima şansă la calificare, campioana României a abordat cu precauţie şi din postura de out-sider returul de la Istanbul.

În final meciul s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru echipa turcă, după care s-a jucat setul de aur, care a aparţinut aceleiaşi formaţii.

Partida a fost arbitrată de cuplul Milan Rajkovic (Croaţia) - Viktor Kozlovskyy (Ucraina).